Azure API Management Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Azure API Management (API Yönetimi):  Kurumların hizmetleri ve verileriyle ilgili API’larını portal üzerinden yayınlayarak, kurum dışına, iş ortaklarına veya kurum içindeki geliştiricilere güvenli bir şekilde erişim imkanı sağlayan bir Microsoft Azure servisidir.

API’lar ile ilgili ihtiyacımız olan güvenli erişim, saldırılara karşı koruma, analizler, versiyon yönetimi, revizyon değişikliği, dokümantasyon, SOAP-To-REST, REST-To-SOAP dönüşümleri veya işlem yoğunluğuna göre otomatik ölçeklendirme gibi temel gereksinimlerimizi Azure API Management aracılığıyla başarılı bir şekilde yönetebilmekteyiz. BizTalk Server 2016 Feature Pack 2 ile birlikte API Management üzerinde yayınlanan API’ları artık BizTalk Server üzerinde de kullanabilmekteyiz. API Management ile ilgili aşağıdaki diyagramı inceleyelim.

01-azure-api-management-diagram

Azure API Management (APIM) diagramda görüldüğü gibi “Developer Portal (Geliştirici Portali)”  + “API Gateway (API Geçiti)” + “Publisher Portal (Yayınlama Portali)” olmak üzere üç katmandan oluşmakta. Developer Portal ile Publisher Portal birlikte ve tek bir adres üzerindeyken, Gateway farklı bir adres üzerinde yayınlanmakta.

Publisher Portal URL: https://{APIM-ADI}.portal.azure-api.net/admin

Developer Portal URL: https://{APIM-ADI}.portal.azure-api.net

Gateway URL: https://{APIM-ADI}.azure-api.net

Adres bilgileri yukarıdaki şekilde fakat istenirse farklı bir adres “https://api.firmaadi.com” bilgisi tanımı da yapılabilmekte.

Yukarıdaki genel bilgileri paylaştıktan sonra API Managament’ın nasıl kullanıldığıyla ilgili kısma geçelim.

APIM Publisher Portal Nedir?

API Management üzerinde yeni bir API oluşturmak, yönetmek ve yayınlamak gibi işlemlerin yapıldığı yerdir. Burada veri dönüşümü veya güvenlikle ilgili kuralları tanımlayabilirken aynı zamanda API’ları dışarıya açtığımız portal arayüzüyle ilgili menü yönetimi, içerik yönetimi vb. özelleştirmeleri de yapabilmekteyiz. Ayrıca API’lar ile ilgili Swagger standartlaırında dokümanlar oluşturulabilmekte. Erişim adresi: “https://{APIM-ADI}.portal.azure-api.net/admin” şeklindedir. Azure API Management servisini açtığımızda hemen üst tarafta “Publisher Portal” şeklinde linki bulunmakta. Genel görünümü ise aşağıdaki şekilde.

05-azure-api-management-service-publisher-portal

APIM Developer Portal Nedir?

APIM Publisher Portal ile yayınlanan API’lara, geliştiriciler tarafından güvenli bir şekilde erişimlerinin sağlanarak, API için gerekli olan bilgi ve dokümanların paylaşıldığı alandır. Erişim adresi “https://{APIM-ADI}.portal.azure-api.net” şeklindedir. API’larla ilgili SOAP ve RESTful end-pointleri burada bulunmakta. Azure Portal’deki link üzerinden erişilebilmekte. Genel görünümleri ise aşağıdaki şekildedir.

07-azure-api-management-service-developer-portal-1

APIM Developer Portal Genel Görünüm 1

 

06-azure-api-management-service-developer-portal

APIM Developer Portal Genel Görünüm 2

APIM Gateway Nedir?

APIM Publisher Portal ile yayınlanan API’lara, geliştiriciler tarafından istek gönderebilmelerini ve alabilmelerini sağlayan API adresidir. Erişim adresi “https://{APIM-ADI}.azure-api.net” şeklindedir. Bu adrese Developer Portal üzerindeki API bilgilerinden de ulaşılabilir. İsterseniz

Azure API Management Servisi Oluşturma İşlemi

Bunun için portal üzerinde “New” / “Enterprise Integration” / “API Management” adımlarını takip ediyoruz.

02-new-azure-api-management-create

Karşımıza aşağıdaki şekilde “API Management service” oluşturma ekranı gelecektir. Gerekli bilgileri aşağıdaki şekilde doldurup en altta bulunan “Create” butonuna basarak APIM servisi oluşturma işlemini başlatıyoruz.

03-azure-api-management-service-create

Şimdi bu sayfadaki alanları açıklayalım.

Name: API Managemen servisinin tekil adı girilir.

Subscription: Azure aboneliğiniz.

Resource Group: Kaynak grugubu. Daha önce oluşturduğumuz “yahyatest1” isimli kaynak grubunu seçtim. İsterseniz yeni oluşturabilirsiniz.

Location: Serivisin barındırılacağı veri merkezi. Ülkemize en yakın bölgeyi tercih ediyoruz. Yurt dışı ağırlıklı API larınız varsa tercihlerinizi ona göre yapmanız daha doğru olur.

Organization name: Kuruluşumuzun adı. Bildirimler dahil, APIM Developer Portal üzerinde kullanılmak üzere başlık bilgisi olarak kaydediliyor. Şu an “Test Organization” şeklinde bilgilerimizi yazdık.

Administrator email: Bildirimlerin gönderileceği admin yetkili kişisinin e-posta adresi.

Pricing tier: Fiyatlandırma katmanı. Şuan Developer (Geliştirici), Basic (Temel), Standard (Standart) ve Premimum (Özel) olmak üzere 4 farklı yöntem sunulmakta.

Azure API Management Fiyatlandırma Detayları

GELİŞTİRİCİ TEMEL STANDART PREMİUM
Amaç Üretim dışı kullanım örnekleri ve değerlendirmeleri Giriş düzeyinde üretim kullanım örnekleri Orta hacim üretimi kullanım örnekleri Yüksek hacim veya Kuruluş üretimi kullanım örnekleri
Fiyat (birim başına) ₺ 0,24 / saat ₺ 0,74 / saat ₺ 3,42 / saat ₺ 13,90 / saat
Önbellek (birim başına) 10 MB 50 MB 1 GB 5 GB
Ölçeği genişletme (birimler) 1 2 4 Bölge başına 10
(daha fazla eklemek için arama desteği)
SLA Hayır %99,9 %99,9 %99,95 1
Azure Active Directory tümleştirmesi Evet Hayır Evet Evet
Sanal Ağ desteği Evet Hayır Hayır Evet
Çok bölgeli dağıtım Hayır Hayır Hayır Evet
Tahmini En Fazla İşleme Birimi2
(birim başına)
500 istek/sn 1.000 istek/sn 2.500 istek/sn 4.000 istek/sn

Konunun devamı niteliğindeki Azure API Management İle RESTful Web Servis Entegrasyonunun nasıl yapıldığı hakkında yazımıza  http://yahyasonmez.com/azure-api-management-ile-restful-web-servis-entegrasyonu-nasil-yapilir/  sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere. Hoşçakalın.

Yahya Sönmez

Enterprise Integration - Azure API Management - Azure Function Apps - Azure Logic Apps - BizTalk Server - Azure Service Bus - Azure Redis Cache - Azure SQL - Asp.NET Core teknolojileri kullanarak web tabanlı kurumsal projeler geliştirmekte. Şuan serverless teknolojilerle birlikte hybrid mimari yapıları üzerine çalışmakta.

You may also like...

1 Response

  1. 1 Şubat 2018

    […] Management için daha önce oluşturduğumuz servisimizi kullanacağız. Bununla ilgili yazımıza http://yahyasonmez.com/azure-api-management-nedir-nasil-olusturulur/ sayfamızdan […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.