Azure Logic Apps (Azure Mantıksal Uygulamalar) Nedir? Özellikleri ve Kullanma Avantajları Nelerdir?

Azure Logic Apps (Mantıksal Uygulamalar); ölçeklenebilir entegrasyonların ve basit iş akışlarının bulut üzerinde uygulanabilmesini ve yönetilebilmesini sağlayan bir iPaaS (integration Platform as a Service) hizmetidir. İşlemlerimizi iş akışı olarak bilinen bir dizi adım olarak modelleyen ve otomatikleştiren kendine özgü web tabanlı bir görsel tasarım aracı mevcuttur. Bulutta ve şirket içinde hizmet ve protokollerimizin hızlıca entegrasyonlarına yönelik çok sayıda konnektör vardır. Mantıksal uygulama bir tetikleyici ile başlar (Ör.’Microsoft Dynamics CRM’e bir hesabın eklenmesi’ gibi) ve başlatma sonrasında çok sayıda birleştirme eylemi ile dönüştürme ve koşul devam edebilir.

Azure Logic Apps (Mantıksal Uygulamalar) kullanmanın avantajları:

 • Anlaşılması basit ve kullanımı kolay tasarım araçları ile karmaşık işlemler/süreçler tasarlayarak zaman kazandırır
 • Kodlama ile uygulanması zor ve zahmetli olan işlem desenleri ve iş akışlarını sorunsuz bir şekilde uyarlama ve uygulayabilme imkanı sağlar
 • Hazır şablonlar ile hızlı bir şekilde çalışmaya başlayarak uçtan uca hızlı bir şekilde çözüm üretebilme
 • Azure üzerinde oluşturacağınız mantıksal uygulamanızı kendize özel API’leriniz, kodlarınız ve işlemlerinizle özelleştirebilme imkanı
 • Birbirinden farklı veya dağıtık yapıdaki sistemleri şirket içinde (on-premise) ve bulutta (cloud) bağlayarak hibrid bir yapı oluşturabilir ve senkronize edebilirsiniz
 • BizTalk Server, API Management, Enterprise Integration, Azure Functions ve Azure Service Bus ile first-class entegrasyon olanağı ve yayınlama kolaylığı sağlar
 • Logic Apps gelen talebi/trafiği karşılamak üzere otomatik olarak ölçeklenebilir (scaleble) bir yapıda olmasından dolayı, developer veya yönetim tarafında oluşabilecek endişeleri ortadan kaldırır
 • Kurumsal olarak kullanabileceğiniz Azure ADFS, Office 365,  Dynamics CRM, Dynamics AX, Yammer ve Team Foundation Service gibi Microsoft uygulamalarına kolaylıkla ve otomatik olarak bağlanma işlemlerinin yanında Twitter, FaceBook, LinkedIn vb. sosyal ağ platformlarına da yine aynı şekilde hızlıca ve kolayca bağlanma imkanı sağlamaktadır. (Aşağıdaki şekilde belirli bir kısmı görülmekte)
Azure Logic Apps Designer Request Response

Azure Logic Apps Designer v.1

Azure Logic Apps (Mantıksal Uygulamalar) konseptini ve bazı kavramları açıklayalım;

İş Akışı (Workflow) : Kurumumuza ait süreçlerimizin grafiksel tabanlı arayüzlerle (GUI) iş akışı adımları şeklinde tasarlayarak modellememizi sağlayan yapıdır.

Yönetilen Konnektörler (Managed Connectors) : Hazırlayacağımız mantıksal uygulama (Logic App) içerisinde bazı verilere ve servislere bağlanma ihtiyacımız olacaktır. İşte burada devreye giren konnektörler; hem veriler veya servislere erişirken, hem de veriler ve servisler üzerinde işlem yaparken bizlere yardımcı olurlar.
Ör:

Logic Apps ile ilgili Microsoftun dokümantasyon sayfasını incelediğimizde, konnektörlerin mevcut durumda “Standart Konnektörler (Standart Connectors)”  ve “Kurumsal Entegrasyon Paketi Konnektörleri (Enterprise Integration Pack Connectors – EIP)” olarak ikiye ayrıldığını görüyoruz.

Azure Logic Apps - Standart Connectors

Azure Logic Apps – Standart Konnektörler

Azure Logic Apps - Enterprise Integration Pack Connectors

Azure Logic Apps – Kurumsal Entegrasyon Paketi Konnektörleri

Azure Logic Apps üzerinde kullanabileceğimiz konnektörlere sürekli olarak yenileri eklendiğinden veya mevcut konnettörler güncellendiğinden dolayı ilgili sayfanın takip edilmesi gerekiyor. Güncel konnektör listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Tetikleyiciler (Triggers) : Mantıksal Uygulama (Logic Apps) yaşam döngüsü içerisinde bir e-postanın gelmesi, twitter da birilerinin bizim hakkımızda konuşması ya da Azure Storage hesabımızda bazı değişikliklerin olması gibi durumlar bir iş akışının yeni bir örneğini (instance) başlatabilir. Bazı konnektörler otomatik olarak tetikleyici şeklinde de davranabilmekteler.

Eylemler (Actions) : Mantıksal uygulamamızın iş akışında, tetikleyicilerden sonraki her adım bir eylem olarak adlandırılmakta ve genellikle her eylem bir konnektör veya API ile eşleşmektedir.

Kurumsal Entegrasyon Paketi (Enterprise Integration Pack) : Azure Logic Apps, kurumsal entegrasyon süreçleri gibi daha kompleks yapıdaki senaryolar için BizTalk Server özelliklerini de bünyesinde barındırmaktadır. BizTalk platformu SOA katmanı çözümlerinde sektörün lider durumunda olan bir Microsoft ürünü olmakla birlikte Kurumsal Entegrasyon Paketi konnektörleri Logic App iş akışlarımızda doğrulama, dönüşüm ve daha fazlasını bu platforma kolayca dahil etmenize imkan sağlamaktalar.

Aşağıda örnek olarak yaptığım bir Azure Logic Apps (Mantıksal Uygulama) iş akışını görebilirsiniz.

azure logic apps designer request detect language condition yes no insert paas sql response and send email

Azure Logic Apps Designer v.2

 

Kaynaklar;
https://portal.azure.com
https://azure.microsoft.com/en-us/documentation/articles/app-service-logic-what-are-logic-apps/

 

Yahya Sönmez

Enterprise Integration - Azure API Management - Azure Function Apps - Azure Logic Apps - BizTalk Server - Azure Service Bus - Azure Redis Cache - Azure SQL - Asp.NET Core teknolojileri kullanarak web tabanlı kurumsal projeler geliştirmekte. Şuan serverless teknolojilerle birlikte hybrid mimari yapıları üzerine çalışmakta.

You may also like...

2 Responses

 1. Donato dedi ki:

  thanks for the great info

 1. 18 Aralık 2016

  […] Logic Apps ile ilk uygulamamıza başlamadan önce konu hakkında bilgi edinmek isteyenler bu sayfamızı ziyaret […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.