BizTalk Server 2016 Cumulative Update 1 Kurulumu ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba Arkadaşlar,

Microsoft tarafından BizTalk Server 2016 Cumulative Update 1 (toplu güncelleştirme) paketi geçtiğimiz hafta 26 Ocak 2017 tarihinde yayınlandı. Bu paketin içerisinde BizTalk Server 2016’nın yayınlanmasından sonraki; Runtime, Adapter, Pipeline, Tracking, Admin Console ve API Management sorunlarına yönelik düzeltmeler yer alıyor.

BizTalk-Server-2016-cumulative-update-1

Kullanmış olduğunuz Biztalk Server’ın versiyonuna göre yayınlanan güncelleme paketlerini https://support.microsoft.com/en-us/help/2555976/service-pack-and-cumulative-update-list-for-biztalk-server sayfasından takip edebilirsiniz.

Bu makalemizde Cumulative Update paketinin, çalışmakta olan BizTalk Server 2016 ya nasıl kurulacağı(?) ve bu işlemi yaparken nelere dikkat edileceği(?) konularında bilgileri paylaşıyor olacağız.

Öncelikle başlangıçta şunu belirtmemiz gerekiyor; 32 Bit ve 64 Bit dosyaları içeren birleştirilmiş bir paket olduğundan dolayı windows işletim sisteminize göre ilgili yüklemeler otomatik olarak yapılacaktır.

İşlem öncesi ön hazırlıklar;

1- BizTalk Server veritabanlarının yedeğini alıyoruz. Burada bu konuya değinmeyeceğiz. Detaylı bilgi için https://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa560972.aspx sayfası ziyaret edilebilir.

2- BizTalk Server 2016 Cumulative Update 1 paketini indirmek için https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=54618 sayfasına giriyoruz. Buradaki “BTS2016-KB3208238-ENU.exe” ismindeki 6.9 MB kapasiteli dosyayı indiriyoruz.

3- Kurulumu yapacak olan kullanıcı; BizTalk Server sunucusunda ve SQL Server sunucusunda Administrator yetkisinde olmalı değilse gerekli yetkilendirme yapılmalı,

4- Kuruluma geçmeden önce BizTalk içerisindeki uygulamalarımızın çalışmalarını durduruyoruz. Bu işlem için Admin konsolunda uygulamayı sağ tıklayıp / Stop / “Partial Stop – Suspend running instances” seçeneğini seçelim.

BizTalk Server 2016 application stop

5- Paket içerisindeki dosyaları (File Information başlığı altındaki) kontrol ediyoruz. İçerisinde SQL script .sql dosyası varsa (ki şuanda var) BizTalk Server servisleri ve SQL Server Agent servisini durduruyoruz. Bu işlemleri aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz.
5.1- BizTalk Servislerini durdurmak için; BizTalk Group / Platform Settings / Host Instance altındaki tüm instance lar seçtikten sonra sağ tıklayıp, açılan menüden “Stop” seçeneği seçilir.

BizTalk-Server-2016-Host-Instance-Stop-Menuİşlem sonrasında “Status” alanında “Stopped” bilgisi aşağıdaki şekilde görünecektir.BizTalk-Server-2016-Host-Instance-Stopped

5.2- SQL Server Agent servisini durdurmak için; SQL Server Management Studio ile SQL instance bağlandıktan sonra, Object Explorer sekmesindeki “SQL Server Agent” servisini sağ tıklayıp “Stop” seçeneğini seçiyoruz. Karşımıza Servisi durdurmak için emin olup olmadığımızı soran bir pencere gelecektir burada “Yes” düğmesine basıp servisi durduruyoruz.
SQL-Server-2016-Sql-Agent-ServiceSQL-Server-2016-Sql-Agent-Service-Stop-Menu

6- Single Sign-On servisini çalışır durumda bırakıyoruz ve IIS servisimizi durduruyoruz.

Enterprise-Single-Sign-On-ServiceJPG

 BizTalk Server 2016 Cumulative Update 1 Kurulumu

Bu işlem için indirdiğimiz “BTS2016-KB3208238-ENU.exe” ismindeki dosyayı açıyoruz. karşımıza aşağıdaki şekilde bir pencere gelecektir.
BizTalk-Server-2016-cumulatative-update-1

Devam etmek için “Next” deyip ilerliyoruz,BizTalk-Server-2016-cumulative-update-1-agreement

Sözleşme onay ekranında sözleşmeyi onaylıyoruz ve “Next” deyip ilerliyoruz.

Karşımıza hangi ürünlerin geliştirileceğiyle ilgili bilgi ekranı geliyor. Bu adımda “Next” deyip devam ediyoruz.
BizTalk-Server-2016-cumulative-update-1-enhancedDevamında, kurulum aşamasında hangi servislerin yeniden başlatılacağı konusunda bilgi veren ekran geliyor. BizTalk-Server-2016-cumulatative-update-1-restarted-during-Kuruluma devam edip etmeyeceğimizi soran soruya “Yes” diyerek, işlemlere  devam ediyoruz.

Kurulum işlemi bir kaç dakika sürüyor, işlemler başarıyla tamamlandıktan sonra aşağıdaki ekranda “Finish” diyerek kurulum sihirbazından çıkıyoruz.

BizTalk-Server-2016-cumulatative-update-1-installation-completedBu ekrandaki “To finish installing, you must restart your computer” (kurulumu tamamlamak için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir) uyarısı gereği sunucuyu yeniden başlatıp işlemlerimizi tamamlıyoruz.
Bu adımdan sonra SQL Server Agent servisini “Start” ederek çalışır duruma getiriyoruz.

Devamında “Stopped” durumunda olan BizTalk Servislerini yeniden start ederek “Running” durumuna getiriyoruz. Aynı şekilde uygulamalarımızı da “Start” ederek çalışır duruma getiriyoruz.

IIS servisimizin çalıştığından da emin olup BizTalk üzerindeki uygulamalarımızı test ederek işlemlerimizi başarıyla tamamlamış oluyoruz.

Şu ana kadar herhangi bir problem ile karşılaşmadığımı söyleyebilirim. Hata ile karşılaşırsanız geri bildirimlerinizi bekliyor olacağım.

Bir makalenin daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bir sonrakinde görüşmek dileğiyle.

Saygılarımla..

Yahya Sönmez

Enterprise Integration - Azure API Management - Azure Function Apps - Azure Logic Apps - BizTalk Server - Azure Service Bus - Azure Redis Cache - Azure SQL - Asp.NET Core teknolojileri kullanarak web tabanlı kurumsal projeler geliştirmekte. Şuan serverless teknolojilerle birlikte hybrid mimari yapıları üzerine çalışmakta.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.