BizTalk Server 2016 Feature Pack 1 Kurulumu ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımızda geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde duyurusu yapılan ve 26.04.2017 tarihinde yayınlanan BizTalk Server 2016 Feature Pack 1 (özellik paketi) kurulumu ve dikkat edilmesi gerekenleri paylaşıyor olacağız.

Paket İçeriği Hakkında Kısa Bilgi

Feature Pack 1 içerisinde Application Insights, VSTS üzerinden Automatic Deployment, Power BI, RESTful API için SWAGGER, Advanced Scheduling, SQL Server için Always Encriypted gibi bir çok güzel özellikleri barındırıyor. İlerleyen zamanlarda konuların detaylarına değinmeye çalışacağız.

biztalk-server-2016-feature-pack-1-list

 

Kurulum Öncesi Hazırlıklar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle Feature Pack 1 “BTS2016-KB4014788-ENU.exe” dosyasını https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=55100 adresinden indiriyoruz.

Kuruluma başlamadan önce BizTalk SQL Database lerin yedeklerini alıyoruz. Ayrıca bu paketin BizTalk Server 2016 Developer Edition ve BizTalk Server 2016 Enterprise Edition sürümleri için geçerli olduğuna dikkat edelim. Farklı bir sürüm varsa kurulum geçerli olmayacaktır.

Diğer bir önemli konu ise 23.05.2017 tarihinden önce indirilen paket ile (Visual Studio 2015 kurulu olmayan) test veya production ortamlarınıza kurulum yapıldığında hata ile karşılaşılması (!). Çünkü paketin sistem gereksinimleri arasında Visual Studio 2015 şartı yer alıyor. Halbuki BizTalk Server 2016 kurulumunda VS 2015 in development için kurulabileceği ve diğer ortamlar için opsiyonel olabileceği bilgisi vardı. Karşılaştığımız hata mesajıyla birlikte bu çelişkili durumu Microsoft Türkiye yetkilileri aracılığıyla Microsoft Globale ticket açarak ilettik. Gerekli bug-fix işlemlerini 1 hafta içerisinde yaparak 23.05.2017 tarihinde güncel versiyonu aynı download sayfasında aynı dosya ismiyle yayınladılar. Bu durumdan Microsoft Türkiye yetkililerinin haberlerinin olduğunu söyleyip noktayı koyalım.

Bu arada kurulum işlemlerinin etkili olabilmesi için bilgisayarı yeniden başlatmamız gerektiğine dikkat edelim.

İndirme işleminden sonra aşağıdaki adımları takip ederek kurulum işlemlerini tamamlayabiliriz.

 

Adım Adım BizTalk Server 2016 Feature Pack 1 Kurulum İşlemleri

1- İndirdiğimiz “BTS2016-KB4014788-ENU.exe” dosyasını çalıştırdığımızda, karşımıza .exe paketini açan bir ekrandan sonra installation wizard (kurulum sihirbazı) gelecektir. Bu ekranda “Next” deyip ilerliyoruz.01-biztalk-server-2016-feature-pack-1-extracting-files

02-biztalk-server-2016-feature-pack-1-installation-wizard

2- Bir sonraki ekranda lisans anlaşması metni gelecektir. Burada “I accept the terms of this license agreement” (Bu lisans anlaşmasının şartlarını kabul ediyorum) seçeneğini seçip “Next” ile devam ediyoruz.

03-biztalk-server-2016-feature-pack-1-license-aggreement

3- Daha sonra, kurulum işlemiyle birlikte geliştirilecek (etkilenecek) olan ürün listesini içeren bir ekran gelecektir. “Next” deyip ilerliyoruz.

05-biztalk-server-2016-feature-pack-1-product-enhanced

4- Bir sonraki ekranda, kurulum sırasında yeniden başlatılacak servisler listelenecektir. Bu servisler standart olmayıp, kurulum yaptığınız ortama göre değişiklik gösterecektir. “Do you want to continue with installation?” (Kurulum ile birlikte devam etmek istiyor musunuz?) sorusuna “Yes” (Evet) seçeneğini seçip kurulum işlemlerine devam ediyoruz.

06-biztalk-server-2016-feature-pack-1-restart-during-installation

5- Devamında ise, daha önce 3. adımda gördüğümüz ürünlere ait gerekli iyileştirme işlemleri sırasıyla yapılacaktır.

07-biztalk-server-2016-feature-pack-1-adapter-pack

08-biztalk-server-2016-feature-pack-1-self-extractor-BTS16FP-EN

09-biztalk-server-2016-feature-pack-1-time-remaining

6- Gerekli iyileştirme işlemlerinin yapılmasından sonra kurulum işlemlerinin tamamlandığını belirten bir ekran gelecektir. Burada “Finish” düğmesine basarak kurulum sihirbazından çıkış yapıyoruz.

10-biztalk-server-2016-feature-pack-1-installation-wizard-completed

7- En son adımda “To finish the installation, you must restart your computer. Restart now?” (Yüklemeyi tamamlamak için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Şimdi yeniden başlat?) sorusuna “Yes” (Evet) seçeneğini seçip bilgisayarın yeniden başlatılmasını sağlıyoruz.
11-biztalk-server-2016-feature-pack-1-restart-computer

Bazı kurulumların sonrasında yeniden başlatma penceresinin ekrana gelmediğini gördüm. Bu durumda manuel olarak bilgisayarı yeniden başlatarak kurulum sürecimizi tamamlıyoruz.

Saygılarımla.

Yahya Sönmez

Enterprise Integration - Azure API Management - Azure Function Apps - Azure Logic Apps - BizTalk Server - Azure Service Bus - Azure Redis Cache - Azure SQL - Asp.NET Core teknolojileri kullanarak web tabanlı kurumsal projeler geliştirmekte. Şuan serverless teknolojilerle birlikte hybrid mimari yapıları üzerine çalışmakta.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.