BizTalk Server 2016 ile WCF Servisi Yayınlama – Part 2

BizTalk Server ile geliştirilen uygulamaların WCF servisi olarak yayınlanması yazı serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Bir önceki yazımıza http://yahyasonmez.com/biztalk-server-2016-ile-wcf-servisi-yayinlama-part-1/  linkinden erişebilirsiniz.

3- Visual Studio aracılığıyla Projenin WCF servis olarak yayınlanması

Orchestration üzerindeki işlemlerimiz tamamlandıktan sonra projemizi güncel haliyle build ediyoruz. Uygulamamızı WCF servis olarak yayınlamak için Visual Studio üzerinde “Tools” menüsü altındaki “BizTalk WCF Service Publishing Wizard” seçeneğini seçiyoruz. Karşımıza wizard penceresiyle ilgili Hoşgeldin ekranı gelecektir “Next >” i seçip ilerliyoruz. Sonrasında aşağıdaki şekilde “WCF Service Type” ekranı gelecektir. Bilgileri ekranda olduğu gibi girip “Next >” i seçerek devam ediyoruz.

biztalk-wcf-service-publishing-wizard-WCF-Service-Type

Daha sonra “Service Bus Connect ” ekranı gelecektir. Şuanda Azure Service Bus kullanmayacağımız için “Add a Service Bus endpoint” seçeneğini boş bırakarak “Next >” i seçiyoruz.

Devamında aşağıdaki şekilde “Create WCF Service” ekranı gelecektir. WCF Servisi, daha önce oluşturduğumuz (Book.xsd  ve DiscountedBook.xsd) şemalarımıza göre yayınlayacağımız için “Publish schemas as WCF service” seçeneğini işaretleyip “Next >” ile devam ediyoruz.

biztalk-wcf-service-publishing-wizard-Create-WCF-Service

Bir sonraki aşamada üzerinde default bilgiler bulunan “WCF Service” ekranı gelecektir. Burada istediğimiz şekilde create, update, veya delete gibi gerekli düzenlemeleri yapabiliriz.

biztalk-wcf-service-publishing-wizard-WCF-Service-default

Web service description sekmesinde yer alan öğelerle ilgili aşağıdaki işlemleri yapıyoruz.

 • BizTalkWcfService” metni mouse ile sağ tıklanır / “Rename web service description” seçilir / “BTS2016FILEWCF” bilgisi girilir,
 • Service1” metni mouse ile sağ tıklanır / “Rename web service” seçilir / “BookService” bilgisi girilir,
 • Operation1” metni mouse ile sağ tıklanır / “Rename web method” seçilir / “Discount” bilgisi girilir,
 • Operation1 / Request” metni mouse ile sağ tıklanır / “Select schema type…” seçilir / “BizTalk assembly file (.dll)” dosyası için “Browse…” tıklanır / projenin derlendiği .dll dosyası seçilir / “BTS2016FileToFile.Book” şeması seçilir,

biztalk-wcf-service-publishing-wizard-Request-Message-Type

 • Operation1 / Response” metni mouse ile sağ tıklanır / “Select schema type…” seçilir / “BTS2016FileToFile.DiscountedBook” şeması seçilir,

Bu işlemler tamamlandığında aşağıdaki şekilde bir görüntü oluşacaktır. Bilgilerimizi kontrol ettikten sonra “Next >” ile devam ediyoruz.

biztalk-wcf-service-publishing-wizard-WCF-Service-BTS2016FILEWCF

 

Sonraki aşamada aşağıdaki “WCF Service Properties” ekranı gelecektir. “Target namespace of WCF service” alanına “http://BTS2016.com.tr/FileToFile” bilgisini girip “Next >” ile ilerliyoruz.

biztalk-wcf-service-publishing-wizard-WCF-Service-Properties

Bir sonraki aşamada “WCF Service IIS Location” ekranı gelecektir. “Location” alanına “http://location/BTS2016FILEWCF” bilgisini giriyoruz. “Allow anonymous access to WCF service.” seçeneğini işaretleyip “Next >” ile devam ediyoruz.

biztalk-wcf-service-publishing-wizard-WCF-Service-IIS-Location

Sonraki aşamada “WCF Service Summary” ekranı gelecektir “Create >” düğmesine basıp yayınlama işlemini başlatıyoruz. işlemler server hızına bağlı olarak 5-10 saniye sürebilir. Devamında işlemlerin başarıyla tamamlandığını ve nereye oluşturduğunu gösteren bir bilgi ekranı gelecektir. “Finish” butonuna basıp wizard penceresini kapatıyoruz.

biztalk-wcf-service-publishing-wizard-Completing-the-BizTalk-WCF-Service-Publishing-Wizard

Bu işlemleri tamamladıktan sonra IIS ve BizTalk Server Administrator ekranıyla ilgili işlemlerimize geçiş yapabiliriz.

Bir sonraki yazımıza http://yahyasonmez.com/biztalk-server-2016-ile-wcf-servisi-yayinlama-part-3/ linkinden erişebilirsiniz.

Yahya Sönmez

Enterprise Integration - Azure API Management - Azure Function Apps - Azure Logic Apps - BizTalk Server - Azure Service Bus - Azure Redis Cache - Azure SQL - Asp.NET Core teknolojileri kullanarak web tabanlı kurumsal projeler geliştirmekte. Şuan serverless teknolojilerle birlikte hybrid mimari yapıları üzerine çalışmakta.

You may also like...

2 Responses

 1. 2 Nisan 2017

  […] 3- Visual Studio aracılığıyla Projenin WCF servis olarak yayınlanması (Part – 2) […]

 2. 16 Haziran 2017

  […] BizTalk Server 2016 ile WCF Servisi Yayınlama – Part 2 […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.