BizTalk Server 2016 ile WCF Servisi Yayınlama – Part 3

4- IIS Management üzerinden yayınlanan WCF servisle ilgili gerekli konfigurasyonların yapılması

WCF servisimizi yayınladıktan sonra, IIS Manager üzerindeki uygulamamızı aşağıdaki şekilde görebilirsiniz.

IIS-10-BTS2016FileToFile-WC

 

Uygulamamıza browser üzerinden görüntülemeden önce “Application Pools” menüsüne sağ tıklayıp “Add Application Pool…” seçeneğini seçiyoruz. Aşağıdaki şekilde bir ekran gelecektir. “Name” alanına “BTS2016FILEWCF” bilgisini yazıyoruz. Bu alana uygulama ile aynı bilgiyi yazmak zorunda değiliz fakat uygulama ile ilişkilendirirken işimizi kolaylaştırma adına bu şekilde tercih ettik. Diğer konfigurasyonları aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz. Sonra “OK” düğmesine basarak application pool oluşturmayı tamamlıyoruz.

IIS-10-Add-Application-PoolIIS-10-Application-Pools-List

 

 

 

 

 

 

 

 

Application Pool u oluşturduktan sonra üzerinde gelip sağ tıklıyoruz, açılan menuden “Advanced Settings…” seçeneğini seçiyoruz. Karşımıza gelen ekranda “Generate Process Molde Event Log Entry” altındaki “Identity” alanının karşısındaki “” düğmesini tıklıyoruz. Sonra “Application Pool Identity”  ekranı gelecektir. Burada “Custom Account” u seçip karşısındaki “Set…” düğmesini tıklıyoruz. Bu defa “Set Credentials” penceresi açılacaktır. Ekran “User Name”, “Password”, ” Comfinrm password” bilgilerini girip “OK” düğmesine basarak bir önceki ekrana dönüyoruz.

Görüntü aşağıdaki şekilde oluşur.

IIS-10-Application-Pools-Identity

Bu pencerede “OK” düğmesine basıp “Advanced Settings…” ekranına dönüyoruz. Bu ekran da aynı şekilde “OK” düğmesine basıyoruz ve aşağıdaki şekilde sonuçlandırıyoruz.

IIS-10-Application-Pools-Li

 

Devamında oluşturduğumuz application pool ile uygulamamızı ilişkilendirmemiz gerekiyor. Bunun için “Sites / Default Web Sites / BTS2016FILEWCF” uygulamamızı seçip sağ tıklıyoruz açılan menüden “Advanced Settings” seçeneğini seçiyoruz. Karşımıza gelen ekranda aşağıdaki işlemleri adım adım yaparak uygulamamız ile appplication pool u ilişkilendirmiş oluyoruz.

IIS-10-BTS2016-File-WCF-Advanced-Settings

 

5- BizTalk Server Administration yönetim konsolu üzerinden servisin konfigure edilmesi

BizTalk Server Administration konsolu üzerinde “BTS2016FileToFile” uygulamamızın altında bulunan “Receive Locations” tıkladığımızda “WcfService_BTS2016FILEWCF/BookService” isminde bir receive location görünecektir. Eğer herhangi bir şey göremiyorsanız uygulamayı sağ tıklayıp “Refresh” yapmanız yeterli olacaktır.

BizTalk-Server-2016-Receive-Locations-BTS2016FILEWCF

Burada iki farklı receive location bulunmakta bunlardan “ReceiveLocation_BookFileIn” olan ve xml dosyalarımıza erişim sağlayan location ı kullanmayacağımız için sağ tıklayıp “Disable” seçelim. Sonra tekrar sağ tıklayıp “Delete” seçeneğini seçtiğimizde “Do you wish to delete this receive location?” sorusu gelecektir “Yes” i seçip silme işlemini tamamlıyoruz. Yayınladığımız servisin “Status” alanının “Disabled” olduğuna dikkat ediyoruz. Enable etmeden önce bazı değişiklikleri yapmak için çift tıklıyoruz. Aşağıdaki şekilde “Receive Location Properties” ekranı gelecektir.

BizTalk-Server-2016-Receive-Location-Properties-BTS2016FILEWCF

“General” sekmesi altaındaki “Configure…” düğmesine bastığımızda aşağıdaki şekilde WCF-WSHttp Properties ekranı gelecektir. Burada “Security” sekmesi altındaki “Security mode” seçeneğinden “None” seçtikten sonra “OK” düğmesine basıp işlemlerimizi tamamlıyoruz.

BizTalk-Server-2016-Receive-Location-Properties-WCF-WSHttp-Transport-Properties

Bir önceki properties ekranı gelecektir Name alanındaki “WcfService_BTS2016FILEWCF/BookService” bilgisini “BTS2016FILEWCF/BookService” olarak değiştiriyoruz ve “OK” ile işlemleri tamamlıyoruz.

Sonra receive location ı sağ tıklıyoruz ve açılan menüden “Enable” seçeneğini seçiyoruz. En son işlem sonrası receive location aşağıdaki şekilde görünecektir.

BizTalk-Server-2016-Receive-Locations-Enabled-BTS2016FILEWCF

Daha sonra “BTS2016FileToFile” uygulamamızın altında bulunan “Orchestrations” tıkladığımızda “BTS2016FileToFile” adında ve “Unenlisted (unbound)” durumda olan daha önce oluşturduğumuz orchestration görünmekte. WCF servisi yayınladıktan sonra yeni eklenen receive portu seçmemiz gerekiyor. İlgili konfigurasyonu yapmak için orchestration üzerinde çift tıklıyoruz, karşımıza aşağıdaki şekilde “Orchestration Properties” ekranı gelecektir. Bindings sekmesi altında “Port_RequestResponse” karşısındaki Receive Ports alanından “WcfServicePort_BTS2016FILEWCF/BookService” bilgisini seçip “OK” düğmesine basarak konfigurasyonu tamamlıyoruz.

BizTalk-Server-2016-Orchestration-Properties-Select-Receive-Port-BTS2016FILEWCF

Daha sonra orchestration üzerinde sağ tıklayıp açılan menüden “Start” seçerek aktif olmasını sağlıyoruz. İşlemler sonrasında aşağıdaki şekilde görünecektir.

BizTalk-Server-2016-Orchestrations-Started-BTS2016FILEWCF

6- Yayınladığımız WCF servisin SOAP UI ile test edilmesi

IIS Manager ve BizTalk Server Administration Console üstünde gerekli konfigurasyonları yaptıktan sonra WCF servisimizi browser üzerinden görüntülediğimizde aşağıdaki şekilde bir ekran gelecektir. WCF Servise erişim sağladımıza göre şimdi test işlemlerine geçebiliriz.

BizTalk-Server-2016-WCF-Service-BTS2016FILEWCF

WCF servisimizi test etmek için SOAP UI aracını kullanacağız. SOAP UI indirmek için https://www.soapui.org/downloads/soapui.html sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İsterseniz Fiddler veya Postman gibi diğer araçlarıda kullanabilir veya Visual Studio ile basit bir uygulama geliştirerek test edebilirsiniz. SOAP UI indirdikten sonra, WCF servisimizi test etmek için yeni SOAP projesi eklememiz gerekiyor. Bunun için SOAP ikonuna basıyoruz. Karşımıza “New SOAP Project” ekranı gelecektir

SOAP-UI-5.3.0-BTS2016FILEWCF-TEST

Project Name alanına “BookService” bilgisini giriyoruz. İsterseniz farklı bir isimde verebilirsiniz. Initial WSDL alanına ise WCF servisimizin “http://…./BTS2016FILEWCF/Bookservice.svc?wsdl” olan WSDL adresini giriyoruz. İsterseniz “http://…./BTS2016FILEWCF/Bookservice.svc?singleWsdl” olan WSDL adresini de girebilirsiniz. “OK” butonuna basıp WCF servisimizin aşağıdaki şekilde proje olarak eklenmesini sağlıyoruz.

SOAP-UI-5.3.0-BTS2016FILEWCF-TEST-Request1

Burada “Request1” işlemine bastığımızda karşımıza aşağıdaki şekilde “Request 1” başlığında bir istek gönderme ve yanıt alma ekranı gelecektir.

1. adımda: Servise göndereceğimiz bilgileri giriyoruz. Servisle ilgili bazı güvenlik bilgilerini ayarlamak için 2. adım olarak “WS-A” sekmesini tıklayarak açıyoruz. 3. adımda “Add default wsa:TO” seçeneğiniz seçiyoruz. 4. adım olarak gönder ikonuna basarak (veya Alt+Enter) istek parametrelerini WCF servise gönderiyoruz. 5. adımda servisten alınan yanıt bilgisi görüntüleniyor. 6. adımda servisin yanıt süresi “249 ms” görüntüleniyor.

SOAP-UI-5.3.0-BTS2016FILEWC-TEST-Request-Response-Time-Steps

 

İlk yazımıza http://yahyasonmez.com/biztalk-server-2016-ile-wcf-servisi-yayinlama-part-1/  linkinden erişebilirsiniz.

ikinci yazımıza http://yahyasonmez.com/biztalk-server-2016-ile-wcf-servisi-yayinlama-part-2/  linkinden erişebilirsiniz.

Yahya Sönmez

Enterprise Integration - Azure API Management - Azure Function Apps - Azure Logic Apps - BizTalk Server - Azure Service Bus - Azure Redis Cache - Azure SQL - Asp.NET Core teknolojileri kullanarak web tabanlı kurumsal projeler geliştirmekte. Şuan serverless teknolojilerle birlikte hybrid mimari yapıları üzerine çalışmakta.

You may also like...

2 Responses

  1. 9 Nisan 2017

    […] 4- IIS Management üzerinden yayınlanan WCF servisle ilgili gerekli konfigurasyonların yapılması (Part – 3) […]

  2. 29 Mayıs 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.