Microsoft BizTalk Server Nedir? Teknik Özellikleri Nelerdir? Mimarisi Yapısı Nasıldır?

Kısaca “BizTalk” olarak adlandırdığımız, Microsoft BizTalk Server, farklı platformlarla birlikte farklı uygulamalar arasında veri iletişimini sağlayan bir Kurumsal Servis Veri Yolu (Enterprise Service Bus) olarak tanımlayabiliriz. Farklı yazılım sistemleri arasında iletişimi sağlamak için ilgili/uygun “adaptörler” kullanılarak, işletmelerdeki iş süreçlerinin otomatikleştirilmesine ve dolayısıyla da hızlanmasına yönelik imkan ve katkı sağlar.

BizTalk Server Entegrasyon Mimarisi

BizTalk Server Entegrasyon Mimarisi

Microsoft tarafından; Kurumsal Uygulama Entegrasyonu (Enterprise Application Integration), İş Süreçleri Otomasyonu (Business Process Automation), Business-to-Business İletişim (Business-to-Business Communication), Mesaj Aracısı (Message Broker) ve İş Aktivitesi İzleme (Business Activity Monitoring) gibi sunulan bu fonksiyonları tek çatı altında kullanılmasını sağlar. Yakın zamanda BizTalk Server, sadece Uygulama Entegrasyon Sunucusu olarak değil, Uygulama Sunucusu (Application Server) olarak da yeniden konumlandırılmıştır. Microsoft Azure Bulut (Cloud) Platform üzerinde PaaS (Platform as a Service) olarakta hizmet sunulmasının yanında hazır olarak SAP, Oracle EBS, SQL Server ve PeopleSoft vb. için buluttan (cloud) kurum içine (on-premise) entegrasyon çözümleri sunmaktadır. Herhangi bir HTTP, HTTPS, FTP, SFTP veya SOAP / REST veri kaynağına bağlanmanıza veya hibrit bir yapı oluşturmanıza çeşitli adaptörler vasıtasıyla hız ve kolaylık sağlar. Hizmet Veri Yolu kuyrukları (Servis Bus Queues), Konular (Topics), SQL Veritabanı (SQL Database) ve Blob depolama (Storage) gibi çeşitli Azure yapıtlarını/hizmetlerini kullanarak platformlar veya uygulamalar arasında iletileri/mesajları yönlendirebilirsiniz. Yakın zamanda Azure Logic Apps (Azure Mantıksal Uygulamaları) adaptörünün BizTalk Server 2016 ile birlikte kullanıma sunulması da bunun en açık örneğidir.

Microsoft BizTalk Server ortak bir senaryoda farklı uygulamalar arasında, sipariş, fatura, bilgi kartı vb. gibi iş dökümanlarının/mesajlarının yön ve içeriklerini değiştirerek, kurumların iş süreçlerini entegre etmek ve yönetmek için imkan sağlar. İnsan merkezli süreçlerin direkt olarak BizTalk Server ile, Microsoft SharePoint Server gibi ek uygulamalar olmadan uygulanması ve yönetilmesi önerilmemekte.

microsoft-visual-studio

BizTalk Server uygulamalarının geliştirilmesi Microsoft Visual Studio üzerinden yapılmaktadır. Bir geliştirici bir mesaj türünü (ör: bir XML dosyası SAP IDocs, vb dönüştürülebilir) dönüştürerek dönüşüm eşleştirmeleri (Maps) oluşturabilir. BizTalk içerisindeki mesajlar XSD standardı ile XML şemaları olarak tanımlanan XML dökümanları olarak, eşleştirmeler ise XSLT standardı ile uygulanmaktadır. Orkestrasyonlar WS-BPEL uyumlu süreç dil XLANG ile uygulanmaktadır. Şemalar (Schemas), eşleştirmeler (Maps), veri hatları (pipelines) ve orkestrasyonlar (Orchestrations), Microsoft Visual Studio içinde görsel grafik araçları kullanılarak oluşturulabilmektedir. Ek fonksiyonlar, eşleştirmeler, veri hatları ve orkestrasyonlar gibi uygulamalar ile .NET platformu sayesinde kazandırılabilir.

Windows İşletim Sistemleri İçin BizTalk Versiyonları

 • 2000 – BizTalk Server 2000
 • 2002 – BizTalk Server 2002
 • 2004 – BizTalk Server 2004 (Microsoft .NET 1.0 üzerinde çalışan ilk versiyon)
 • 2006 – BizTalk Server 2006 (Microsoft .NET 2.0 üzerinde çalışan ilk versiyon)
 • 2007 – BizTalk Server 2006 R2 (Yeni Windows Communication Foundation (WCF) ‘ı ilk faydalı hale getiren ilk versiyon) (Çıkış tarihi 2 Ekim, 2007))
 • 2009 – BizTalk Server 2009 (Visual Studio 2008 ile birlikte çalışan ilk versiyon)
 • 2010 – BizTalk Server 2010 (Visual Studio 2010 ile birlikte çalışan ilk versiyon)
 • 2013 – BizTalk Server 2013 (Visual Studio 2012 ve Microsoft .NET 4.5 ile birlikte çalışan ilk versiyon)
 • 2014 – BizTalk Server 2013 R2 (Visual Studio 2013 ve Microsoft .NET 4.5.1 ile birlikte çalışan ilk versiyon)
 • 2016 – BizTalk Server 2016 Community Technology Preview 1 (Visual Studio 2015 ve Microsoft .NET 4.6 ile birlikte çalışan ilk versiyon)
 • 2016 – BizTalk Server 2016 Community Technology Preview 2 (Visual Studio 2015 ve Microsoft .NET 4.6 ile birlikte çalışan ikinci versiyon)
 • bu yıl içerisinde release olmasını bekliyoruz ve duruma göre makalemizi güncelleyeceğimizi belirtelim
 • 2016 – BizTalk Server 2016 (Visual Studio 2015 ve Microsoft .NET 4.6 ile birlikte çalışan ilk versiyon) * Yeni *

BizTalk Server Teknik Özellikleri

BizTalk Server’ın teknik özelliklerinin tamamlanmamış listesidir; Detaylı bilgi için https://www.microsoft.com/en-us/cloud-platform/biztalk sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 • “Adaptör” lerin kullanımı ile “Line of Business” Uygulamaların entegrasyonunu kolaylaştırır. (örneğin, Siebel, SAP, IFS Applications, JD Edwards, Oracle, Microsoft Dynamics CRM, Databases (Microsoft SQL Server, Oracle, DB2) ve diğer teknolojiler (Tibco, Java EE, vs.)
 • İş Kuralları modelleme için kullanılan psuedo-English formatında bir modelleme motoru.
 • İş Aktivite İzleme (BAM), İş Süreçleri ve mesajların nasıl işlendiği hakkında bilgi veren bir gösterge.
 • BizTalk Sunucularında dağıtımları ve işlemleri izleme vb. işlemler için birleşik bir Yönetim Konsolu.
 • X12 ve EDIFACT işlevselliğini destekleyen Dahili EDI (Elektronik Veri Değişimi).
 • RosettaNet, HL7, SWIFT, vb gibi standartlara destek sunan hızlandırıcılar.
 • “Adaptör” ler aracılığı ile iş süreçlerinin Visual Studio’da grafik modellemesini yapmak, XML şemaları ile model dökümanları, değişik şemalar arası grafiksel eşleştirme ve veri hatları (pipelines) üreterek mesajlar sisteme girip çıktıkça, şifre çözme, tanımlama ve çözümleme gibi işlemler yapılmaktadır.
 • Kullanıcılar, Orkestrasyonlar sayesinde iş yönetimi süreçlerini yürütebilirler.
 • BizTalk Microsoft Dynamics CRM, SQL Server ve SharePoint gibi diğer Microsoft ürünleri ile entegre bir iş akışı sürecinde katılan bir kullanıcı ile etkileşime olanak sağlar.
 • Web Servisler için kapsamlı destek (alma, işleme, gönderme)
 • RFID desteği

BizTalk Server Mimari Yapısı

BizTalk runtime, bir “yayınla(publish)/abone(subscribe)” mimarisi üzerine kurulmuştur. Mesajlar sistem içerisine yayınlanır ve bir veya daha fazla abone tarafından alınır.

biztalk server yaşam döngüsü

BizTalk Server Yaşam Döngüsü

BizTalk, “serileştirme” ile veri aktarımını ve işlenişi güvenli hale getirir. İşleniş akışı, yöneticiler tarafından Yönetici Konsolu yardımıyla izlenebilir. BizTalk tüm hat boyunca, bir müşteriden diğerine işlem akışının sağlanmasını desteklemektedir.

biztalk server yaşam döngüsü

BizTalk Server Yaşam Döngüsü

 

 

Kaynaklar:
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa578560.aspx
https://azure.microsoft.com/en-us/documentation/articles/app-service-logic-what-are-logic-apps/
https://tr.wikipedia.org/wiki/Microsoft_BizTalk_Server
http://biztalkclass.blogspot.com.tr/2015/04/biztalk-architecture.html

Yahya Sönmez

Enterprise Integration - Azure API Management - Azure Function Apps - Azure Logic Apps - BizTalk Server - Azure Service Bus - Azure Redis Cache - Azure SQL - Asp.NET Core teknolojileri kullanarak web tabanlı kurumsal projeler geliştirmekte. Şuan serverless teknolojilerle birlikte hybrid mimari yapıları üzerine çalışmakta.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.